EL CHICO RICO

Jak uczyć dziecko języka hiszpańskiego w domu: Praktyczne wskazówki , czytanie z dzieckiem, po hiszpańsku, nauka hiszpańskiego w domu

Jak uczyć dziecko języka hiszpańskiego w domu?: Praktyczne wskazówki

Jak uczyć dziecko języka hiszpańskiego w domu?: Praktyczne wskazówki

Jak uczyć dziecko języka hiszpańskiego w domu: Praktyczne wskazówki , czytanie z dzieckiem, po hiszpańsku, nauka hiszpańskiego w domu

Nauka języka obcego może być fascynującym i satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Język hiszpański, z jego pięknym brzmieniem i kulturowym bogactwem, jest doskonałym wyborem do nauki w domowym otoczeniu. Dla tych, którzy chcieliby nauczyć swoje dziecko języka hiszpańskiego, oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w rozpoczęciu tej przygody.

1. Tworzenie przyjaznego otoczenia
Najważniejszym krokiem w nauce języka hiszpańskiego w domu jest stworzenie przyjaznego otoczenia⛺ Zadbaj o to, aby wokół dziecka było obecne wiele materiałów w języku hiszpańskim, takich jak książki, filmy, gry planszowe i plakaty (również te stworzone samodzielnie). Warto również podjąć próbę stworzenia atmosfery, w której język hiszpański jest używany na co dzień. Możecie wyznaczyć sobie konkretny czas w ciągu dnia, np. „godzina hiszpańskiego”, w tym czasie starajcie się posługiwać tylko tym językiem, słuchać piosenek po hiszpańsku, czy sięgnąć po bajki ( zarówno w formie książek, jak i tv) w tym języku.

2. Nauka przez zabawę
Dla dzieci nauka przez zabawę jest najskuteczniejsza. Wykorzystaj gry, zabawy, piosenki i rymowanki w języku hiszpańskim, aby zachęcić dziecko do nauki. Dzieci szybciej przyswajają nowy język, gdy jest to dla nich przyjemne i interesujące.

*protip

Jako mama wiem jak trudno znaleźć gry planszowe w j. hiszpańskim, dlatego u nas używamy gier lub ich elementów z gier polskich

Jak uczyć dziecko języka hiszpańskiego w domu: Praktyczne wskazówki , czytanie z dzieckiem, po hiszpańsku, nauka hiszpańskiego w domu

3. Korzystanie z materiałów edukacyjnych
Istnieje wiele specjalnie opracowanych materiałów edukacyjnych dla dzieci uczących się języka hiszpańskiego. Książki dla dzieci, aplikacje mobilne, gry komputerowe i filmy są dostępne w tym języku. Wybieraj materiały odpowiednie dla wieku i poziomu zaawansowania twojego dziecka. Ogromną pomocą- dodatkowo bezpłatną- jest Youtube. Niedługo napiszę dodatkowy wpis z youtubowymi polecajkami!:)

Jak uczyć dziecko języka hiszpańskiego w domu: Praktyczne wskazówki , czytanie z dzieckiem, po hiszpańsku, nauka hiszpańskiego w domu

4. Codzienne praktykowanie
Regularna praktyka jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w nauce języka. Dlatego ważne jest, aby codziennie przeznaczyć czas na naukę języka hiszpańskiego. Możesz to robić poprzez krótkie sesje nauki, podczas których skupiasz się na konkretnym temacie lub poprzez codzienne rozmowy i zabawy w języku hiszpańskim. Lepiej codziennie 15 minut niż raz w tygodniu godzina.

Dostosuj jednak czas i miejsce do Waszych domowych potrzeb. Jeśli nie da się inaczej- niech będzie raz w tygodniu 😉

5. Współuczestnictwo rodziców
Nie umniejszaj swojej roli w tym procesie! Nawet jak dziecko jest już starsze i myślisz, że przecież samo da radę 'pouczyć się’.

Nawet nie wiesz, jak ważny jesteś Ty jako rodzic w tym procesie. Nauka języka hiszpańskiego w domu może być jeszcze bardziej efektywna, jeśli rodzice również uczą się tego języka. Kiedyś usłyszałam zdanie „dzieci nie słuchają- one naśladują”. Ten fakt jest również pocieszający dla tych z rodziców, którzy po hiszpańsku nie mówią, ale mają pragnienie to zmienić. Wspólna nauka- może być pięknym czasem dla całej rodziny.

Ps. Nie zliczę nawet ile nauczyłam się słów i całych wyrażeń dzięki wspólnemu czytaniu książeczek po hiszpańsku z moimi dziećmi. A jeśli znasz hiszpański ważne jest, abyś aktywnie wspierał/a dziecko w procesie nauki, doceniał/a i chwalił/a. Wspólne ćwiczenia, czytanie razem książek i oglądanie filmów w języku hiszpańskim może wzmocnić zaangażowanie dziecka.

Teraz dwie rady, które wymagają więcej wkładu finansowego, więc zdaje sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązania. Dlatego dodaje je jako dodatkowe i uważam, że nie są niezbędne. A jako ważniejszą z nich określiłabym wyjazdy lub wychodzenie do hiszpańskiej/latynoskiej restauracji, aby dziecko miało możliwość 'podsłuchać’ choć trochę hiszpańskiego w prawdziwym życiu, aby zobaczyło, że to 'prawdziwy’ język, w którym wyraża się emocje, mówi o zwykłych rzeczach i po prostu – nie jest to tylko wymysł z książek 😉

6. Dodatkowy kurs lub korepetytor
Jeśli masz możliwość, warto rozważyć zapisanie dziecka na kurs języka hiszpańskiego lub zatrudnienie nauczyciela, który może pomóc w systematycznym nauce. To zapewni dziecku profesjonalne wsparcie i strukturalne podejście do nauki. Ale na spokojnie, od pierwszych lat dziecka ważniejsze jest to, aby w domu przyzwyczajać je do hiszpańskiego- to i tak ogromy krok i pomoc w późniejszych latach nauki.

7. Praktykowanie w prawdziwym życiu
W miarę jak dziecko zdobywa umiejętności językowe, staraj się zapewnić mu okazje do praktykowania języka w prawdziwym życiu. Możesz odwiedzić hiszpańskie restauracje, festiwale lub zajęcia kulturalne, które pozwolą dziecku zanurzyć się w języku i kulturze.

Można 'rozglądnąć się’ za opcją Playdates w Twojej okolicy. Jednak również mieszkam w Polsce, zdaję sobie sprawę z realiów i możliwości, szczególnie kiedy mieszka sie w mniejszym mieście ;(

8. I najważniejsze… Cierpliwość i pozytywne podejście!
Nauka języka obcego to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Zachęcaj dziecko do mówienia, nawet jeśli popełniania błędy i nie dawaj się zniechęcić trudnościami. Pozytywne podejście i chwalenie osiągnięć dziecka są kluczowe dla motywowania go do nauki.

Nauka języka hiszpańskiego w domu może być satysfakcjonującym i wyjątkowym doświadczeniem. Wspierając swoje dziecko w tej przygodzie, przyczyniasz się nie tylko do jego rozwoju językowego, ale także otwierasz przed nim drzwi do nowej kultury i możliwości komunikacji z ludźmi z różnych zakątków świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *